50TH ANNUAL DENVER 7S-JUNE 24, 2017

STADIUM TICKETS NOT ON SALE

2017 - 12 Fields    Spectators FREE!

 

Follow the Denver 7s
2017 Sponsors - to date

   

 

 

 

 

Enter Corporate Number XZ12B37 pin den

 

Blog Index
The journal that this archive was targeting has been deleted. Please update your configuration.
Navigation

Denver Sevens Rugby Tournament History

Denver 7s Tournament 2000 to Present 

2016 Denver 7s - June 25 Dicks Sporting Goods Park

12 Fields, 161 Teams, 7 states.  Director: H. Kent
Men’s Frontier CR USA Club 7s Nationals Qualifier 12 teams – 
  1st Place Utah National Development Academy (UT)
  2nd Place Kansas City Blues (MO)
  3rd Place Denver Barbarians (CO)
  MVP:  Calvin Whiting – Utah NDA
Men’s Collegiate 4 teams – 
  1st Place Colorado State
  2nd Place New Mexico Tech Pygmies
  MVP: Oly Jenkins - Colorado State  
Women’s Club 4 teams – 
  1st Place Glendale Women A
  2nd Place Glendale Women B
  MVP:  Jeanna Beard - Glendale Women
Men’s Social 12 teams – 
  1st Place Denver Barbarians Academy
  2nd Place Kansas City Rugby Club B
  MVP: Konstantin Rehbein – Denver Barbarians Academy
Boys HS 12 teams – 
  1st Place Utah Cannibals A
  2nd Place Utah Cannibals B
  MVP: Nolan Taumoheloa – Utah Cannibals
Girls HS 4 teams – 
  1st Place Utah Cannibals HS
  2nd Place Westside SWARM HS
  MVP: Abbilyn Sorensen – Utah Caniibals
Boys MS 9 teams – 
  1st Place Place (NV) Snow Canyon
  2nd Place Superior MS
  MVP: Austin Anderson – Mesquite Snow Canyon
Youth - 104 teams ages 6 to 15  

2015 Denver 7s - June 27 Dicks Sporting Goods Park

12 Fields, 149 Teams, 7 states & Mexico.  Director: H. Kent
Men’s Frontier CR USA Club 7s Nationals Qualifier 8 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Kansas City Blues (MO)
  3rd Place Omaha Goats (NE)
  MVP:  Jeremy Misailegalu – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 4 teams – 
  1st Place Colorado State
  2nd Place Kansas City Collegiate Blues A
  MVP: Carmine Hernandez - Colorado State  
Women’s Club 6 teams – 
  1st Place Atavus Red
  2nd Place Rocky Mountain Squids
  MVP:  Chrystal Sain - Atavus Red
Men’s Social 12 teams – 
  1st Place Boulder
  2nd Place Glendale B
  MVP: Brian Wanless – Boulder
Boys HS 12 teams – 
  1st Place Utah Lions HS
  2nd Place Rocky Mountain Rebels HS
  MVP: Kyler Burch – Utah Lions HS
Girls HS 7 teams – 
  1st Place Utah Cannibals HS
  2nd Place Westside SWARM HS
  MVP: Aniya Matina – Utah Caniibals
Youth - 110 teams ages 5 to 15  

2014 Denver 7s - June 21 Dicks Sporting Goods Park

6 Fields & Stadium, 67 Teams, 7 states & Mexico.  Director: H. Kent
Men’s Frontier CR USA Club 7s Nationals Qualifier 8 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Glendale Raptors (CO)
  3rd Place Kansas City Blues (MO)
  MVP:  Ben Pinkleman – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 6 teams – 
  1st Place Kansas City Collegiate Blues A
  2nd Place Colorado State
  MVP: Victor Woo - Air Force Academy  
Women’s Club 8 teams – 
  1st Place Mountain Selects
  2nd Place Berkeley All Blues
  MVP:  Joanna Kitlinski - Mountain Selects
Men’s Social 12 teams – 
  1st Place Littleton Eagles Men
  2nd Place Boulder
  MVP: ? – Boulder
Boys HS 10 teams – 
  1st Place Utah Lions HS
  2nd Place Denver East HS
  MVP: ? – Utah Lions HS
Youth - 23 teams under 7 to under 17  

2013 Denver 7s - July 20 Dicks Sporting Goods Park

5 Fields & Stadium, 65 Teams, 7 states & Mexico.  Director: H. Kent
Men’s West RFU USA Club 7s Nationals Qualifier 10 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Glendale Raptors (CO)
  3rd Place Houston Woodlands Exiles (TX)
  MVP:  Ben Pinkleman – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 8 teams – 
  1st Place Kansas City Collegiate Blues
  2nd Place Air Force Academy
  MVP: Gannon Moore - Kansas City  
Men’s Social 12 teams – 
  1st Place Boulder
  2nd Place The Well Hungarians
  MVP: Michael Martin – Boulder
Boys HS 8 teams – 
  1st Place Aurora Saracens HS
  2nd Place Denver East HS
  MVP: Philipe Fafita – Aurora HS
Youth - 27 teams under 7 to under 17  

2012 Denver 7s - July 21 Dicks Sporting Goods Park

4 Fields & Stadium, 47 Teams, 8 states.  Director: H. Kent
Men’s West RFU USA Club 7s Nationals Qualifier 8 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Kansas City Blues (MO)
  3rd Place Glendale Raptors (CO)
  MVP:  Max De Achaval – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 5 teams –
  1st Place Air Force Academy
  2nd Place Colorado State Univ.
  MVP:  Jack Bristol – Air Force Academy
Women’s Club 6 teams – 
  1st Place San Diego Surfers
  2nd Place Berkeley All Blues
  MVP:  Emilie Bydwell – San Diego Surfers
Men’s Social 12 teams – 
  1st Place Boulder
  2nd Place The Well Hungarians
  MVP: James Melville – Boulder
Boys HS 8 teams – 
  1st Place Cherry Creek HS
  2nd Place Littleton HS
  MVP: Hayden Teehan – Cherry Creek HS
Youth - 8 teams under 7 to under 15  

2011 Denver 7s - July 23 Dicks Sporting Goods Park

4 Fields, 40 Teams, 6 states.  Director: H. Kent
Men’s Qualifier 8 teams – 
  1st Place Houston Woodlands Exiles (TX)
  2nd Place Denver Barbarians (CO)
  3rd Place Glendale Raptors (CO)
  MVP:  Ben Haapapuro – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 6 teams –
  1st Place Univ. of Colorado
  2nd Place Air Force Academy
  MVP:  Luke Lahman – U of Colorado
Women’s Club 4 teams – 
  1st Place Glendale Raptors
  2nd Place Houston Honey Badgers
  MVP:  Emily Spangler – Glendale
Men’s Social 8 teams – 
  1st Place The Well Hungarians
  2nd Place Glendale Raptors B
  MVP: Andrew Redfern – Well Hungarians
Boys HS/U19 10 teams – 
  1st Place Kansas City Junior Blues
  2nd Place Denver East HS
  MVP: Marcus Dirks – Jr. Blues
Youth - 4 teams under 7 to under 15  

2010 Denver 7s - July 24 Dicks Sporting Goods Park

3 Fields, 39 Teams, 8 states.  Director: H. Kent
Men’s Qualifier 8 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  3rd Place Olympic Club (CA)
  MVP:  Forwards – Denver Barbarians
Men’s Collegiate 8 teams –
  1st Place Univ. of Colorado
  2nd Place Univ. of Nebraska
  MVP:  Chris Martin – U of Colorado
Women’s Club 4 teams – 
  1st Place West RFU
  2nd Place Pacific Coast RFU
  MVP:  ??
Men’s Social 11 teams – 
  1st Place The Well Hungarians
  2nd Place Olympic Club B
  MVP: Eric DeKruif – Well Hungarians
Boys HS/U19 8 teams – 
  1st Place Denver East HS
  2nd Place Colorado Springs U19s
  MVP: Sean Kilfoyle – East  

2009 Denver 7s - July 11 Dicks Sporting Goods Park

3 Fields, 23 Teams, 6 states.  Director: H. Kent
Men’s Qualifier 10 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  3rd Place Glendale Raptors (CO)
  MVP:  Charles Euwema – Denver Barbarians
Men’s Social 8 teams – 
  1st Place Glendale Raptors B
  2nd Place Colorado Springs 
Boys HS/U19 5 teams – 
  1st Place Aurora Saracens U19s
  2nd Place Colorado Springs U19s  

2008 Denver 7s - July 12 Dicks Sporting Goods Park

2 Fields, 20 Teams, 4 states.  Director: H. Kent
Men’s Qualifier 10 teams – 
  1st Place Gentlemen of Aspen (CO)
  2nd Place Denver Barbarians (CO)
  3rd Place Austin Elite (TX)
  MVP:  Teddi Omondi – Aspen
Men’s Social 6 teams – 
  1st Place Colorado Springs
  2nd Place Queen City
Boys HS/U19 4 teams – 
  1st Place Aurora Saracens U19s
  2nd Place Colorado Springs U19s  

2007 Denver 7s - July 7 Dicks Sporting Goods Park

2 Fields, 16 Teams, 4 states.  Director: H. Kent
2007 photo link
Men’s Qualifier 10 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  3rd Place South RFU All Stars (CA)
  MVP:  Mark Bokhoven – Denver Barbarians
Men’s Social 6 teams – 
  1st Place Softball was full CU/East Alumni
  2nd Place Denver Barbarians C  

2006 Denver 7s - July 8 Cook Park

2 Fields, 16 Teams, 6 states.  Director: H. Kent
2006 photo link
Men’s Qualifier 10 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Olympic Club (CA)
  3rd Place Shreveport (LA)
  MVP:   ?
Boys HS/U19 4 teams – 
  1st Place Cherry Creek HS
  2nd Place Denver East HS
Youth - 8 teams under 8 to under 15  

2005 Denver 7s - July 9 Observatory Park

1 Field, 11 Teams, 4 states.  Director: H. Kent
2005 photo link
Men’s Qualifier 6 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  3rd Place Olympic Club (CA)
  MVP:   ?
Women’s Club 3 teams – 
  1st Place Harlequin Old Girls
  2nd Place Black ice/Boulder
  3rd Place UNC/Wyoming
  MVP:  ?
Youth - 2 teams under 10 to under 12  

2004 Denver 7s – May 30 Observatory Park

1 Field, 7 Teams, 1 state.  Director: H. Kent
2004 photo link
Men’s Qualifier 3 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Boulder (CO)
  MVP:   ?
Boys HS/U19 4 teams – 
  1st Place East HS
  2nd Place Swarm U19s

2003 Denver 7s – June 28 Observatory Park

1 Field, 6 Teams, 1 state.  Director: H. Kent
Men’s Qualifier 6 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  MVP:  John Cox – Denver Barbarians  

2002 Denver 7s – June 15 Cook Park

1 Field, 5 Teams, 1 state.  Director: H. Kent
2002 photo link
Men’s Qualifier 5 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Gentlemen of Aspen (CO)
  MVP:  

2001 Denver 7s – June 30 Congress Park Reservoir

1 Field, 6 Teams, 1 state.  Director: S. Knight
2001 photo link
Men’s Qualifier 6 teams – 
  1st Place Denver Barbarians (CO)
  2nd Place Boulder (CO)
  MVP:  Jone Naqica – Denver Barbarians   

Men’s Champions 1968 to present:

2016 Utah (UT) National Development Academy
2015 Denver (CO) Barbarians RFC
2014 Denver (CO) Barbarians RFC
2013 Denver (CO) Barbarians RFC
2012 Denver (CO) Barbarians RFC
2011 Houston Woodlands(TX) Exiles RFC  

2010 Denver (CO) Barbarians RFC 
2009 Denver (CO) Barbarians RFC
2008 Gentlemen of Aspen (CO) RFC
2007 Denver (CO) Barbarians RFC 
2006 Denver (CO) Barbarians RFC
2005 Denver (CO) Barbarians RFC
2004 Denver (CO) Barbarians RFC
2003 Denver (CO) Barbarians RFC
2002 Denver (CO) Barbarians RFC
2001 Denver (CO) Barbarians RFC  

1996 - 2000 No Denver Tournament (multi week series)
1995 Denver (CO) Highlanders
1994 Vail (CO) RFC
1993 Gentlemen of Aspen (CO) RFC
1992 Gentlemen of Aspen (CO) RFC
1991 Boulder (CO) RFC
1990 Tempe (AZ) Old Devils RFC  

1989 Denver (CO) Barbarians RFC
1988 Gentlemen of Aspen (CO) RFC
1987 Gentlemen of Aspen (CO) RFC
1986 Denver (CO Barbarians RFC
1985 Denver (CO) Highlanders RFC
1984 Denver (CO) Barbarians RFC
1983 Denver (CO) Barbarians RFC
1982 Denver (CO) Highlanders RFC
1981 Dallas (TX) Reds RFC
1980 Manhattan Beach (CA) BSRC  

1979 Denver (CO) Barbarians RFC
1978 Manhattan Beach (CA) BSRC
1977 Albuquerque Aardvarks (NM) RFC
1976 Manhattan Beach (CA) BSRC
1976 Manhattan Beach (CA) BSRC
1975 Albuquerque Aardvarks (NM) RFC
1974 Des Moines (IA) RFC
1973 Denver (CO) Barbarians RFC
1972 Denver (CO) Barbarians RFC
1971 Air Force Academy (CO) RFC
1970 Denver (CO) Barbarians RFC  

1969 Air Force Academy (CO) RFC
1968 Colorado School of Mines RFC